Pielęgnacja wylewki anhydrytowej

Nikogo nie trzeba przekonywać, że aby tworzona posadzka anhydrytowa odznaczała się znakomitymi parametrami technicznymi i mogła być eksploatowana przez długi czas bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia, trzeba stawiać na sprawdzone rozwiązania technologiczne i używać nowoczesnych sprzętów. Tego typu posadzki są stosowane w bardzo wielu przestrzeniach - zarówno w budynkach prywatnych, jak i komercyjnych oraz przemysłowych. Bardzo ważne jest więc poznanie metod tworzenia wylewki samopoziomującej.

Każdemu z nas z pewnością zależy, aby stworzona w przestrzeni mieszkalnej, komercyjnej lub przemysłowej posadzka mogła być jak najdłużej eksploatowana i odznaczała się znakomitymi parametrami technicznymi. Aby tak się jednak stało, należy dołożyć wszelkich starań, by we właściwy sposób o stworzoną wylewkę zadbać. Ostatnimi czasy rosnącym zainteresowaniem konsumentów cieszą się posadzki anhydrytowe. Charakteryzują się one przede wszystkim łatwością tworzenia, a oprócz tego również wysoką wytrzymałością na obciążenia oraz odpornością na ścieranie. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynków. Właśnie to powoduje, że wielu konsumentów stawia właśnie na tę konkretną technologię.

Usprawnij tworzenie posadzki anhydrytowej

Jak wynika z przeprowadzonych badań i testów, wylewka anhydrytowa swoje nominalne parametry techniczne uzyskuje w ciągu 72 godzin od momentu ułożenia. Oznacza to, że przez 3 dni powinna być pozostawiona do wyschnięcia. W tym czasie nie można po niej chodzić, a oprócz tego posadzka nie powinna być wystawiona na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych (wilgoci, niskich temperatur czy też zbyt dużego nasłonecznienia).

Po upływie wspomnianych 72 godzin można przystąpić do gruntownego wietrzenia pomieszczeń, natomiast po około 7 dobach od wylania posadzki można przystąpić do jej wygrzewania. W przybliżeniu można więc powiedzieć, że standardowa wylewka anhydrytowa schnie od 3 do 4 tygodni.

W jaki sposób wygrzewa się posadzkę anhydrytową?

Przy wygrzewaniu wylewki anhydrytowej należy unikać zbyt szybkiego wzrostu temperatury. Proces ten należy rozpocząć od temperatury 5 lub maksymalnie 10 stopni Celsjusza więcej niż temperatura otoczenia. Co dobę temperaturę tę można zwiększać o około 5 stopni Celsjusza, aż do momentu osiągnięcia wartości maksymalnej wynoszącej 50 stopni Celsjusza. Taką temperaturę należy utrzymać tylko przez krótki czas. W dalszej kolejności należy przystąpić do stopniowego obniżania temperatury. W tym przypadku można ją obniżać o około 10 stopni Celsjusza co dobę, aż do momentu osiągnięcia około 20 stopni.

Podczas suszenia jastrychu pomieszczenia powinny być regularnie i dobrze wietrzone. Zapobiegnie to tworzeniu się wilgoci, która mogłaby mieć bardzo negatywny wpływ na przebieg całej realizacji. Oprócz tego zabezpieczy to posadzkę przed pękaniem.

Są to te główne i najważniejsze aspekty, o których należy pamiętać przy wygrzewaniu posadzki anhydrytowej. Tego typu wylewki charakteryzują się wieloma zaletami, które powodują, że ich tworzenie jest bardzo łatwe i wygodne. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o tym, że wylewki te posiadają właściwości samopoziomujące. Oprócz tego nie wymagają zastosowania zbrojenia i wygładzania, co znacząco usprawnia realizowane czynności.

Łatwość tworzenia wylewki anhydrytowej nie oznacza jednak, że jest to zupełnie łatwa i prosta do wykonania realizacja. Właśnie dlatego w tym aspekcie należy stawiać na sprawdzone rozwiązania oraz korzystać z usług doświadczonych i renomowanych firm. Spowoduje to, że prace będą mogły być wykonane w bardzo profesjonalny sposób.