Nie jest żadną tajemnicą, że każdemu z nas zależy, by tworzona posadzka na tarasie oraz balkonie charakteryzowała się znakomitym wyglądem i doskonałymi parametrami technicznymi. Istnieje w tym zakresie bardzo wiele rozwiązań. Ostatnimi czasy swoją popularność zyskuje posadzka żywiczna. Odznacza się ona wieloma zaletami, które powodują, że tego typu wylewka sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób. Zastosowanie najwyższej jakości materiałów powoduje, że posadzka ta może być eksploatowana przez długi czas bez jakichkolwiek oznak zużycia oraz zniszczenia.

Główne zalety posadzki żywicznej


Posadzka żywiczna charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, dlatego może być eksploatowana nie tylko na tarasach i balkonach, ale również w przestrzeniach publicznych i przemysłowych. Cechą charakterystyczną tego typu wylewki jest wysoki połysk, który powoduje, że posadzka prezentuje się bardzo efektownie i niezwykle okazale. Dba o to również całkowity brak łączeń sprawiający, że codzienne użytkowanie posadzki jest bardzo komfortowe i bezpieczne. Zastosowanie specjalnej mieszanki powoduje, że codzienne utrzymanie czystości na posadzce jest bardzo proste. Wystarczy zastosować najpopularniejsze i ogólnodostępne środki chemiczne.

Ogromnym walorem posadzki żywicznej jest jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. Powoduje to, że może być z powodzeniem eksploatowana nie tylko wewnątrz budynków, ale i poza nimi. Dzięki temu stanowi znakomite uzupełnienie przestrzeni, takich jak na przykład tarasy czy balkony. Na ich powierzchni często są użytkowane akcesoria, jak stoły i krzesła. Odpowiednie zabezpieczenie posadzki przed uszkodzeniami mechanicznymi powoduje, że konstrukcje te w żaden sposób nie przyczyniają się do większego zużycia posadzki.

Mówiąc o posadzkach żywicznych warto wspomnieć, że tego typu wylewki mogą być użytkowane w bardzo dużej rozpiętości temperatur, także w temperaturach minusowych. Ich ogromną zaletą jest czas wysychania. Chodzić po tarasie z posadzką żywiczną można już po trzech dniach, natomiast pełne obciążenie konstrukcja może przyjąć po około tygodniu od zakończenia prac. Czas wysychania może się różnić w zależności od rodzaju posadzki żywicznej. Wyróżniamy bowiem wylewki cienkowarstwowe (około 0,5 mm) oraz grubowarstwowe (2-4 mm). Na balkonach i tarasach zalecane jest tworzenie posadzek grubowarstwowych. Dzięki temu konstrukcja będzie charakteryzowała się zwiększoną szczelnością. Niezwykle ważną informacją jest fakt, że posadzki żywiczne odznaczają się elektrostatycznością. Dzięki temu kurz nie jest przyciągany do powierzchni podłogi, a to sprawia, że jest komfortowa w użytkowaniu nawet dla alergików.

Jak wykonać posadzkę żywiczną?


Aby posadzka żywiczna była wykonana zgodnie ze sztuką, konieczne jest trzymanie się kilku podstawowych etapów. Po pierwsze należy wytyczyć cokół obwodowy. Następnie należy wymieszać masę żywiczną i nakładać ją stopniowo, warstwami. Po wyschnięciu ostatniej warstwy trzeba przeprowadzić zacieranie mechaniczne, które pozwoli na pozbycie się z powierzchni wszelkich nierówności. Konieczne może okazać się również nałożenie lakieru ochronnego, który zabezpieczy całą powierzchnię.p>